Z znanjem do boljšega zdravja
Zdravje beguncev in migrantov
Slovenija spoštuje mednarodne konvencije in nudi osnovno zdravstveno varstvo vsem beguncem in migrantom. Otrokom, mladostnikom ter mladim odraslim do 26. leta (če imajo status študenta) je zagotovljeno enako zdravstveno varstvo kot državljanom Slovenije. Ženske imajo pravico do skrbi za reproduktivno zdravje. Podrobnejši podatki o pravicah do zdravstvenega varstva beguncev in migrantov so na povezavi, cepljenja pa v dokumentu Cepljenja, ki pripadajo beguncem/prosilcem za azil.
Begunci in migranti, ki vstopajo v Slovenijo, ne povečujejo tveganja za širjenje nalezljivih bolezni med prebivalstvom. Po večini zbolevajo z istovrstnimi nalezljivimi boleznimi kot državljani Slovenije – akutnimi okužbami dihal, črevesnimi nalezljivimi boleznimi in boleznimi, ki jih preprečujemo s cepljenjem. Slabe higienske in bivalne razmere beguncev in migrantov predstavljajo tveganje za širjenje črevesnih in respiratornih nalezljivih bolezni med njimi samimi in ne med slovenskim prebivalstvom. Priporočila za preprečevanje akutnih okužb dihal, bolezni povezanih s hrano in vodo, vročinskih bolezni z izpuščajem in srbečice (garij) so na spletnih povezavah.
Za osebje, ki pri svojem delu prihaja v stik z migranti, je pomembna zaščita pred nalezljivimi boleznimi s cepljenjem, upoštevanje splošnih higienskih ukrepov in v določenih primerih uporaba osebne varovalne opreme. Navodila so na povezavi.
Povezave na vse dokumente:
- Zdravstveno varstvo migrantov 2018
- Cepljenja, ki pripadajo beguncem/prosilcem za azil
- Preprečevanje akutnih okužb dihal
- Preprečevanje bolezni povezanih s hrano in vodo
- Preprečevanjem vročinskih bolezni z izpuščajem
- Preprečevanjem srbečice (garij) in ušivosti
- Zaščita osebja, ki pri svojem delu prihaja v stik z migranti