V tej publikaciji predstavljamo dosežke in izzive na področju nadzora nad tobakom v Sloveniji ter predlagamo nadaljnje učinkovite ukrepe nadzora nad tobakom za preprečevanje in zmanjševanje razširjenosti in posledic uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Publikacija je namenjena vsem, ki v različnih resorjih tako na ravni države kot na ravni lokalne skupnosti (so)ustvarjajo politiko na področju nadzora nad tobakom in lahko pripomorejo, da bo škoda zaradi tobaka v Sloveniji čim manjša.
V Sloveniji je tobak na 2. mestu med različnimi preprečljivimi dejavniki tveganja za smrt. Analize v publikaciji so prve celovitejše analize tobaku pripisljive umrljivosti, pripravljene v Sloveniji. Za 23–letno obdobje od 1997–2019 prikazujejo število tobaku pripisljivih (prezgodnjih) smrti in tobaku pripisljive stopnje (prezgodnje) umrljivosti med moškimi in ženskami, skupno, po skupinah bolezni in izbranih boleznih. Publikacija vsebuje tudi prikaz rezultatov v obliki krajšega povzetka in ključnih sporočil.
Pred vami je zbornik znanstvenih, strokovnih, poljudnih prispevkov in povzetkov konference “Javno zdravje in COVID-19”.
Konferenca “Javno zdravje in COVID-19” poteka v sodelovanju Ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in izhaja iz projekta “Ukrepi na področju obvladovanja širitve COVID-19 s poudarkom na ranljivih skupinah prebivalstva”.
Namen pričujoče publikacije je predstaviti prvi val epidemije covida-19 s podatki zdravstvene statistike in presečnih raziskav, ki jih zbiramo in izvajamo na NIJZ. Ob prvem valu epidemije covida-19 je bila v Sloveniji prvič v zgodovini na področju celotne države razglašena epidemija. Ta je korenito posegla v delovanje države, vseh njenih sistemov kakor tudi v življenja vsakega posameznega prebivalca Slovenije.
Namen publikacije je prikaz najnovejših podatkov in sprememb na področju razširjenosti uporabe tobačnih in povezanih izdelkov v Sloveniji. Glavnina podatkov prihaja iz raziskav Z zdravjem povezan vedenjski slog prebivalcev Slovenije in Nacionalne raziskave o zdravju in zdravstvenem varstvu, pa tudi iz raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju in Perinatalnega informacijskega sistema Republike Slovenije.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v sodelovanju s strokovnjaki različnih strok in resorjev pripravil Nacionalno poročilo 2021 o stanju na področju drog v RS. Poročilo zajema podatke za leto 2020 in je pripravljeno v angleškem jeziku.