Programi
Slovenska mreža zdravih šol
Slovenska mreža zdravih šol
Slovenska mreža zdravih šol se odziva na probleme v zvezi z zdravjem otrok in mladostnikov ter se usmerja k razvojnim programom za promocijo, v zadnjem času predvsem na področje zdrave prehrane in gibanja, duševnega zdravja, evalvacijo učinkov preventivnih šolskih programov, dejavno vključevanje učencev/dijakov, lokalno in regionalno sodelovanje, izobraževanje učiteljev, konceptualni razvoj mreže in kakovost standardov.
MOSA
MOSA
MOSA je nadorganizacjska entiteta, ki na pregleden, dinamičen, jasen, lahko dostopen način informira o alkoholni problematiki ter spodbuja različne akterje, ki so neposredno ali posredno vpeti v oblikovanje programov in/ali politik za reševanje alkoholne problematike k povezovanju in sodelovanju.
Vzgoja za zdravje za otroke in mladostnike
Analiza genetične diverzitete v izolirani humani populaciji selške doline
Analiza genetične diverzitete v izolirani humani populaciji selške doline
Proučevanje izoliranih človeških populacij predstavlja raziskave fundamentalnega značaja s ciljem boljšega razumevanja genetične strukture človeških populacij in tudi v proučevanju povezanosti kulturnih faktorjev in diverzitete. Projekt daje možnost sinteze predhodnih spoznanj o populaciji Selške doline z novimi spoznanji, ki bi bila rezultat molekularno genetskih raziskav. Ta nova spoznanja bi nudila jasno sliko o genetskem profilu populacije Selške doline.
Model zdrav življenski slog
Model zdrav življenski slog
Naš namen je vključiti vsebine zdravega življenjskega sloga v šolski prostor, na različnih ravneh – od učnega načrta do obšolskih dejavnostih, pri čemer želimo vključiti tako pedagoške delavce, starše, kot tudi zdravstvene delavce, in zagotoviti, da bo vsak slovenski otrok v času svojega šolanja deležen tudi vsebin zdravja in z njim povezanega življenjskega sloga.
Zdravje v vrtcu
Projekti
Zdravstvena nega kot znanstvena disciplina v Sloveniji
Zdravstvena nega kot znanstvena disciplina v Sloveniji
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo v letu 2016 sodeloval v ciljnem raziskovalnem programu: »Zdravstvena nega kot znanstvena disciplina v Sloveniji: mednarodno primerljiv sistem sekundarnega in terciarnega izobraževanja v zdravstveni negi kot temelj raziskav in prispevka znanosti k trajnostnemu družbenemu razvoju«. NIJZ bo v letu 2016 nosilec delovnega paketa 4: Kompetenčni model za vse ravni izobraževanja v zdravstveni negi.
InnoRenew CoE
InnoRenew CoE
Glavni strateški cilj in dolgoročna vizija InnoRenew CoE je izkoristiti in nadgraditi sposobnosti in znanja vseh v projektu sodelujočih partnerjev in relevantnih deležnikov ter s tem ustvariti in/ali izboljšati inovativne izdelke, procese, storitve, poslovne modele in sisteme za pametno, trajnostno in sodobno grajeno okolje za vse generacije, o tem na vseh ravneh obveščati javnost, ter tako pripomoči k transformaciji Slovenije v družbo osredotočeno na trajnostni razvoj, ciklično gospodarstvo, blaginjo ljudi ter uporabo njenih obnovljivih virov in sredstev.
JA-ADVANTAGE
JA-ADVANTAGE
Projekt skupnega ukrepanja o preprečevanju krhkosti (JA-ADVANTAGE) je namenjen obširnemu in celostnemu pristopu k promociji zdravega in neodvisnega življenja v zreli starosti prebivalcev Evropske skupnosti. Projekt bo s spodbujanjem pristopa k preprečevanju starostne krhkosti v javnozdravstvenem programu prispeval k skupnemu evropskemu ukrepanju preprečevanja starostne krhkosti in oslabljenosti. JA-ADVANTAGE predstavlja priložnost za sodelovanje in napredek k skupnim odločitvam na tem področju.
NIJZ bo na projektu skupnega ukrepanja o preprečevanju krhkosti (JA-ADVANTAGE) sodeloval pri vseh vsebinskih sklopih in hkrati vodil delovni paket 6, ki obravnava upravljanje krhkosti pri posamezniku.
Trajanje projekta: 1. 1. 2017 – 31. 12. 2019
Merging statistics and geospatial information in Member States (MSGIMS)
Merging statistics and geospatial information in Member States (MSGIMS)
Odločanje na podlagi dokazov hitro postaja prevladujoč način trajnostnega razvojnega načrtovanja in je v osnovi odvisno od visokokakovostnih statističnih podatkov, ki lahko opišejo štiri-dimenzionalni prostor.
Trajanje projekta:
1.1.2016 – 31.12.2017
Uspešno vključevanje Romov v okolje - zdrav življenjski slog
Varna uporaba industrijske konoplje v živilih in prehranskih dopolnilih
Nadgradnja in razvoj preventivnih programov ter njihovo izvajanje v primarnem zdravstvenem varstvu in lokalnih skupnostih
Družbeni vidiki darovanja organov in tkiv v Sloveniji: analiza spodbujevalnih in zaviralnih dejavnikov za oblikovanje programov za doseganje vedenjskih sprememb
Varnost zdravstvenega osebja pri obravnavi pacientov
iPAAC JA
iPAAC JA
Projekt skupnega ukrepanja o inovativnem partnerstvu za boj proti raku (iPAAC JA), ki je sofinanciran s strani Evropske unije v okviru tretjega zdravstvenega programa 2014-2020, bo pomembno prispeval k napredku na področju obvladovanja raka. Glavni cilj projekta skupnega ukrepanja iPAAC je razvoj inovativnih pristopov, usmerjenih v napredek na področju obvladovanja raka.
PREMS
EU menu LOT 1
EU menu LOT 1
Nacionalni podatki o prehranskih navadah, prehranskih vnosih in zaužitih količinah posameznih živil pri posameznih skupinah prebivalcev Slovenije so nujna osnova za svetovanje in spodbujanje zdravega načina prehranjevanja, so vir raziskovalnih informacij in podpora ustvarjalcem nacionalnih politik. Slovenija se je s tem projektom pridružila skupini držav, ki po enotni metodologiji zbirajo podatke o zaužitih količinah posameznih živil pri najmlajših prebivalcih Slovenije, kar bo omogočilo tudi bolj zanesljive ocene izpostavljenosti.
Trajanje projekta:
9. 12. 2014-8. 06. 2019
EU menu LOT 2
EU menu LOT 2
Nacionalni podatki o prehranskih navadah, prehranskih vnosih in zaužitih količinah posameznih živil pri posameznih skupinah prebivalcev Slovenije so nujna osnova za svetovanje in spodbujanje zdravega načina prehranjevanja, so vir raziskovalnih informacij in podpora ustvarjalcem nacionalnih politik. Slovenija se je s tem projektom pridružila skupini držav, ki po enotni metodologiji zbirajo podatke o zaužitih količinah posameznih živil pri odraslih prebivalcih Slovenije, kar bo omogočilo tudi bolj zanesljive ocene izpostavljenosti.
Trajanje projekta:
10. 12. 2014-09. 06. 2019
EUnetHTA 3
EUnetHTA 3
Glavni cilj je projekta je povečati uporabo, kakovost in učinkovitost skupnega HTA dela na evropski ravni za podporo na dokazih utemeljeni trajnostni in pravični izbiri zdravstvenega varstva in zdravstvenih tehnologij ter zagotoviti ponovno uporabo v regionalnih in nacionalnih poročil in dejavnosti HTA.
Trajanje projekta:
1.6.2016-31.5.2020
EuroMix
EuroMix
Cilj projekta EuroMix je razviti eksperimentalno preverjeno, stopenjsko strategijo za oceno tveganja izpostavljenosti mešanicam različnih kemikalij, ki izhajajo iz več virov v različnih življenjskih obdobjih.
Pri tem bo sodelovalo več kot 20 raziskovalnih in zdravstvenih institucij zato projekt predstavlja tudi krepitev sodelovanja med državami in institucijami s ciljem večje varnosti živil in hrane.
Trajanje projekta:
01.05.2015-30.04.2019
Metabolni in prirojeni dejavniki reproduktivnega zdravja, porod
Metabolni in prirojeni dejavniki reproduktivnega zdravja, porod
Raziskovanje izbranih praks v Sloveniji – zbiranje podatkov, analiza, interpretacija. Razvoj in poglabljanje sodobnega znanja, spremljanje in raziskovanje različnih vidikov krepitve in promocije celostnega zdravja vseh družinskih članov v obporodnem obdobju, razvoj pristopov in strategij (uporabniki, strokovnjaki, deležniki) z oblikovanjem priporočil.
Trajanje projekta:
1. 1. 2014 - 31.12. 2019
Prehrana in javno zdravje
Prehrana in javno zdravje
Specifična cilja raziskovalnega projekta sta: A) Razvoj orodij, zajem in obdelava nacionalnih podatkov o vnosu živil na pilotnem populacijskem vzorcu ter vzpostavitev nacionalne podatkovne zbirke o vnosu živil in hranil za različne populacijske skupine, hkrati z merjenjem in izračunom nekaterih parametrov segmentne analize telesne mase. B) Izdelan protokol za izvedbo intervencijskih programov na podlagi segmentne analize telesne mase ob hkratnem poznavanju prehranskih in drugih ključnih vedenjskih dejavnikov tveganja
Trajanje projekta:
1. 1. 2015 - 31. 12. 2018
Šolski lonec
Šolski lonec
Spletni portal www.solskilonec.si vključuje strokovne vsebine o zdravi prehrani in telesni dejavnosti otrok in mladostnikov. Namenjena je organizatorjem prehrane v vrtcih, vodjem šolske prehrane v šolah in dijaških domovih, vodjem kuhinj, učiteljem, strokovnjakom s področja zdravstva ter splošni javnosti. Na enem mestu združuje informacije o organizirani šolski prehrani ter številne strokovne vsebine o vplivih zdrave prehrane in gibanja na zdravje.
Arhiv
CANCON
CANCON
Namen European Guide on Quality Improvement in Comprehensive Cancer Control je prispevati k izboljšavi na celotnem področju obvladovanja raka s kvalitetnim pristopom presejalnih programov, boljši integraciji na področju oskrbe raka, javno-zdravstvenemu pristopu obvladovanju raka in prizadevanju zagotavljanja vseh vidikov preživetja, vključno z paliativno nego.
Trajanje projekta:
24. 2. 2014-23. 2. 2017
MOČ
MOČ
V Sloveniji obstajajo velike razlike v dostopnosti do storitev za duševno zdravje. Splošni cilj projekta MOČ - POMOČ LJUDEM, ZNANJE STROKOVNJAKOM je izboljšati storitve na področju duševnega zdravja. Ta cilj bomo skušali doseči z izobraževanji strokovnjakov na primarnem zdravstvenem nivoju, v socialnem varstvu in policiji ter z razširitvijo prakse psiholoških svetovalnic Posvet (v Ljubljani inKranju) in Tu smo zate (v Celju) v druge kraje oziroma regije v Sloveniji.
Zdravi na kvadrat 2
Zdravi na kvadrat 2
Projekt Zdravi na kvadrat 2 – promocija zdravja na delovnem mestu v kemijski in drugih predelovalnih industrijah je projekt, v katerem poleg GZS–Združenja kemijske industrije, kot vodje projekta, sodelujejo tudi ključni deležniki za spodbujanje zdravega življenjskega sloga v lokalnem okolju: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Olimpijski komite Slovenije – združenje športnih zvez (OKS), Športna zveza Ljubljane in Sindikat kemijske, nekovinske in gumarske industrije Slovenije.
PARENT
PARENT
Splošni cilj projekta cross-border PAtient REgistries iNiTiative (PARENT) je podpora državam članicam pri pripravi registrov pacientov, ki bodo med seboj primerljivi in usklajeni in sicer na področjih, ki so pomembna z različnih vidikov kot npr. kronične bolezni, redke bolezni, medicinske tehnologije.
Trajanje projekta:
2. 5. 2012-1. 5. 2015
HoNCAB
HoNCAB
Projekt HoNCAB je namenjen spremljanju razvoja v bolnišničnih obravnavah nekaterih evropskih držav, članic EU ob začetku veljavnosti Direktive 2011/24/EU, ki govori o varstvu pravic in zagotavljanju kakovosti bolnikom iz držav članic Evropske Unije pri uporabi storitev zdravstvenega varstva v drugih državah članicah. Projekt spremlja začetno obdobje po uveljavitvi Direktive s pomočjo zbiranja podatkov o čezmejnih bolnikih v 7 sodelujočih državah (Italija, Francija, Slovenija, Avstrija, Malta, Madžarska, Grčija).
Trajanje projekta:
1.9.2012 - 31.8.2015
EMCDDA
EMCDDA
Agencija za spremljanje pojavnosti drog v EU, ki ima svoj sedež v Lizboni, je za potrebe monitoringa vzpostavila mrežo informacijskih točk v EU. Poleg letnega poročila, izdaja s pomočjo informacijskih točk še vrsto publikacij, ki so pomembne za izobraževanje strokovnjakov in laične javnosti. Informacijske točke usklajeno spremljajo pojavnost drog v svoji državi. Pri tem uporabljajo skupne metodologije in pristope. Preko projekta je vzpostavljeno tudi spremljanje novih nevarnih snovi, ki se pojavijo na območju EU.
Trajanje projekta:
1. 1. 2015-31. 12. 2015
EUnetHTA JA 2
EUnetHTA JA 2
Znanstveno sodelovanje na področju HTA v Evropi. Namen JA je prispevali k razvoju zanesljivih, pravočasnih, preglednih in prenosljivih informacij in prispevati k razvoju modela evropskega HTA. NIJZ sodeluje kot vodilni partner v WP2-Diseminacija in je član izvršnega odbora. NIJZ je aktivno vključen v strokovno delo paketov WP 4 Core Model in WP 5 Pharmaceuticals.
Trajanje projekta:
1. 10. 2012-31. 3. 2016
EUHWforce
EUHWforce
Namen projekta je vzpostavitev skupne platforme za spremljanje in načrtovanje kadrov v zdravstvu, vzpostavitev metodologij in orodij za kvantitativno in kvalitativno načrtovanje in napovedovanje potreb po kadrih, spremljanje mobilnosti zdravstvenih delavcev in podpora politikam na področju delovne sile v zdravstvu.
Trajanje projekta:
1.4.2013 - 30.6.2016
SHIPSAN ACT
SHIPSAN ACT
Namen SHIPSAN ACT-a je zagotoviti trajno uporabo izdelkov in izvajanje zaključkov projekta SHIPSAN, ter razširitev področja delovanja za vse KBRJ grožnje v vseh vrstah ladij.
Uporabili bomo materiale, oz. rezultate projekta SHIPSAN, vprašalnike za zbiranje podatkov, internet in spletno programsko opremo za razvoj komunikacijskega omrežja in e-učenje. Pripravljene bodo intervencijske metode za doseganje posebnih ciljev.
Seznam Webinarjev v projektu Shipsan je dostopen na naslednji povezavi.
Trajanje projekta:
1.2.2013 - 30.4.2016
CHRODIS
CHRODIS
Projekt skupnega ukrepanja CHRODIS se osredotoča na pristope, ki bi doprinesli k obvladovanju naraščajočega bremena, ki ga kronične bolezni predstavljajo za posameznike in zdravstvene sisteme v državah članicah EU. Opredeljeni so trije ključni cilji: prepoznati dobre prakse tako pri novih pristopih kot pri tradicionalnih aktivnostih, ki naslavljajo dejavnike tveganja; prepoznati ovire za bolj učinkovite preventivne pristope pri dejavnikih tveganja (kot primer bo vzeta sladkorna bolezen); proučiti kako obravnavati multimorbidnost in druga kompleksna vprašanja pri kroničnih boleznih.
Naloga NIJZ je vodenje naloge znotraj paketa za diabetes, ki se nanaša na nacionalne programe za sladkorno bolezen.
Trajanje projekta:
1. 1. 2014-31.3.2017
eDC
eDC
Splošni cilj projekta je izboljšanje kakovosti podatkov o umrljivosti (vsi vidiki kakovosti – relevantnost, točnost, natančnost …). Specifični cilji projekta pa so: analiza trenutnega stanja zbiranja podatkov; priprava informacijskih orodij za e-potrdila o umrlih osebah; testiranje pripravljenih orodij v različnih situacijah in različnih okoljih; priprava nacionalnega plana uvedbe e-potrdila o umrlih osebah.
Trajanje projekta:
1.1.2014 -30.06.2016
EXPAND
EXPAND
Projekt se bo osredotočal na preverjanje uporabnosti in prilagodljivosti, kot tudi možnosti pospešenega uvajanja izdelkov nastalih v okviru pobud eZdravja, tako na nivoju EU kot v posameznih državah. Nastalo bo orodje za ocenjevanje zrelosti, uporabnosti in s tem primernosti rešitev, razvitih v posameznih projektih s poudarkom na rešitvah, ki prispevajo k vzpostavitvi informacijske infrastrukture na nivoju EU in struktur, ki omogočajo medsebojno povezovanje. EXPAND bo uporabil ugotovitve projekta epSOS.
Trajanje projekta:
1.1.2014 – 31.12.2015
CLICK FOR SUPPORT
CLICK FOR SUPPORT
Namen projekta Click for support (kliknite za podporo) je seznanitev strokovnjakov, na področju preprečevanja prepovedanih drog med mladimi, z načini komuniciranja preko spleta, saj so študije pokazale, da z ukrepi preko spleta dosežejo več mladih uživalcev prepovedanih drog, kot z neposrednim kontaktom. Strokovnjaki več držav se bodo povezali preko poslovno družabnega omrežja LinkedIn, kjer bodo s pomočjo izmenjave dobrih praks poiskali najbolj učinkovito rešitev na področju spletnega svetovanja v upanju, da to postane vsakdanja praksa.
Trajanje projekta:
1. 2. 2014-30. 9. 2015