Z vmesnimi predstavitvami po programu smo se odpeljali v Krapino na Hrvaško, kjer je v neposredni bližini senzacionalnega najdišča krapinskih neandertalcev Dragotina Gorjanovića-Krambergerja zgrajen arhitekturno eden najlepših in z multimedijskimi prikazi eden najsodobnejših muzejev v Evropi. S pomočjo številnih virtualnih rekonstrukcij, filmov, prezentacij so predstavljeni neandertaleci, naši izumrli sorodniki iz daljne geološke preteklosti, katerih zadnji so na tleh Evrope prebivali v času, ko so bili na istih prostorih prisotni prvi anatomsko moderni ljudje.
Antropološko šolo je organizirala in vodila biološka antropologinja dr. Maruška Vidovič z NIJZ, ki je pred prihodom v Krapino udeležence v kratkih predstavitvah seznanila z osnovami evolucije in najnovejšimi znanstvenimi odkritji antropoloških, paleoantropoloških, arheoloških in genetskih raziskav ter anatomskih razlikah med neandertalci in sodobnim človekom.
Udeleženci so bili močno impresionirani ob vstopu v Muzej krapinskih neandertalcev v neposredni bližini Hušnjakovega hriba, ki z ogromno stekleno steno loči zunanji svet od prikazanega sveta pračloveka. Ravnateljica muzeja mag. Vlasta Krklec je udeležencem predstavila evolucijo človeka v muzeju z odličnim vodstvom skozi različne tematske sklope, posamezne postavitve in z natančnim vpogledi v razne aspekte prilagoditev, anatomije in evolucije z odkrivanjem neštetih podrobnosti in zaporedja hominizacije. Skupaj smo prehodili zanimivo muzejsko smer v obliki polževe vijačnice do vrha evolucijske poti. Z vizualno impresivnimi postavitvami in odlično razlago so udeleženci, ki so pokazali veliko zanimanja, obogatili svoje antropološko znanje.
Četrta antropološka šola NIJZ-ja s tematiko o evoluciji je bila še zlasti pomembna za vse tiste, ki se ukvarjamo s človekom. Namenjena je bila vsem zaposlenim v javnem zdravju in je dosegla svoj izobraževalni namen. Obenem pa je bila tudi prijetna priložnost za druženje in živahne debate.
Celoten program je v priloženi priponki [1].