Nalezljive bolezni od A do Ž

Jersinioza

Nalezljive bolezni od A do Ž

Jersinioza je zoonoza (bolezen ljudi in živali), ki se pri ljudeh manifestira v obliki akutne driske s povišano telesno temperaturo in bolečinami v trebuhu, zaradi prizadetosti mezenterialnih bezgavk pogosto z znaki vnetja slepiča (apendicitisa).

Zadnje posodobljeno: 05.02.2015
Objavljeno: 05.02.2015

Povzročitelj
Povzročitelj po Gramu negativen bacil Yersinia enterocolitica s preko 50 serotipi in 5 biotipi. Bolezen pri človeku povzročajo biotipi 1B,2,3 in 4.

Doba Inkubacije
Običajno 3-7 dni, na splošno manj kot 10 dni.

Način prenosa
Fekalno-oralna pot prenosa s kontaminiranimi živili ali z neposrednim stikom z okuženim človekom  ali živaljo. Glavni vir okužbe so prašiči.

Dovzetnost za okužbo
Dovzetnost za okužbo je splošna, driske so po navadi močnejše pri otrocih.

Znaki bolezni
Bolezen se začne z znaki akutnega febrilnega gastroenterocolitisa, zaradi vnetja mezenterialnih bezgavk pogosto z znaki apendicitisa. Možni so zapleti v obliki artralgij, poliartritisa in nodoznega eritema.

Kužnost
Kljub izločanju klic z blatom je sekundaren prenos redek, jersinije se običajno izločajo še 2-3 tedne po preboleli bolezni, redkeje traja nosilstvo 2 do 3 mesece.

Zdravljenje
Če ima bolnik gastroenterokolitis ga zdravimo simptomatsko z nadomeščanjem tekočine in elektrolitov, pri pojavu artritisa, nodoznega eritema ali sepse pa uvedemo antibiotično terapijo.

Preprečevanje bolezni
Bolezen preprečujemo predvsem z veterinarskim nadzorom oz. ugotavljanjem pojavljanja bolezni pri živalih, predvsem prašičih, s termično obdelavo mesa in mesnih izdelkov ter ukrepi preprečevanja fekalno oralnega načina prenosa pri ljudeh s striktnim umivanjem rok ter upoštevanjem načel osebne higiene in komunalne higiene.


 

Za dobro javno zdravje
NIJZ

Zaščitimo se pred boleznimi, ki jih prenašajo klopi

Podrobno
Cepljenje

Obeležitev evropskega in svetovnega tedna cepljenja 2024

Podrobno
Cepljenje

Cepiva proti posameznim boleznim – Meningokokne okužbe

Podrobno